(Видео) Објавен е трејлерот од серијата „Гризелда“ во која Софија Вергара глуми шефица нарко картел

(Видео) Објавен е трејлерот од серијата „Гризелда“ во која Софија Вергара глуми шефица нарко картел

пред 3 месеци

Нетфликс го објави трејлерот за серијата „Гризелда“, во која Софија Вергара ја игра озлогласената колумбиска наркошефица Гризелда Бланко, која беше надалеку позната како „Кумата“.

Серијата, од писателот и продуцентот Ерик Њуман и режисерот Андрес Баиз, ја следи Бланко додека таа го гради еден од најпрофитабилните нарко-картели во историјата додека ги одгледува своите три сина.

Таа водеше озлогласена немилосрдна и насилна трговија со кокаин во Њујорк и Мајами во 70-тите и 80-тите години по емигрирањето од Колумбија, пред да биде уапсена во 1985 година. Бланко беше првата жена криминалец што стана милијардер пред да биде убиена во Колумбија на 69-годишна возраст, во 2012 година.

Покрај Вергара, која е и извршен продуцент на серијата, во актерската екипа се и Алберто Гера, Ванеса Ферлито, Алберто Аман, Кристијан Тапан, Диего Трухило, Паулина Давила, Габриел Слојер, Јулијана Аиден Мартинез, Мартин Родригез и Хозе Зунига.

„Гризелда“ е создадена од Ерик Њуман, Ингрид Ескаједа, Карло Бернард и Даг Миро. Вергара и извршниот продуцент Луис Балагуер го развиваат проектот со Latin World Entertainment веќе осум години.

Серијата од шест епизоди ќе има премиера на Нетфликс на 25 јануари 2024 година.

 

Share
Scroll to Top