Најдобрите плажи во Грција за семеен одмор

Најдобрите плажи во Грција за семеен одмор

пред 2 години

Кога родители на малите деца избираат дестинација за одмор, сакаат одморалиштето да биде блиску за возењето доколку патуваат со автомобил да не биде предолго, а местото да е тивко, плажата да е уредена и да е плитко. 

Блиску е Халкидики каде има голем број на песочни плажи со многу чисто море. На почетокот на Халкидики се наоѓаат Неа Флогита и Неа Плагија, двете места се поврзани со долга плажа. Морето на овие места не е толку тиркизно, но е плитко, плажата е долга, местата се доволно пространи, а сместувањето е подостапно отколку во Ситонија, Касандра и Атос. Поради сите овие причини, овие две места се сè попопуларни меѓу семејствата. На првиот крак, Касандра, Скала Фурка и Сивири се идеални за помали деца. Самите места немаат многу содржина, но блиску е Калитеа е блиску.

Калитеа има песочна бела плажа со многу долга и плитка вода. Негативната страна е што повеќето сместувања се далеку од плажа, но ако барате сместување покрај плажа, тогаш Калитеа е можеби најдобриот избор на Касандра.

Ако долгата плитка плажа ви е помалку важна, а сакате многу содржини и за деца и за возрасни, тогаш изберете Ханиоти и Пефкохори.

Ситонија е полна со убави плажи кои се претежно надвор од градот. Кое место и да го одберете на Ситонија, нема да погрешите бидејќи сите се опкружени со прекрасни плажи со ситен песок. Помеѓу омилените плажи се Сарти, Сикија и Торони. Новиот дел на Сарти има долга и широка плажа. Сикија е многу мало место и без капацитети, но има убава плажа, Сарти е оддалечен само 8 км од него за вечерни прошетки, а во близина на Сикија има многу убави плажи кои се погодни и за деца. Плажата во Торони е долга со што ќе избегате на плажа да сте едни до други, морето е многу чисто, нема ветер и бранови. За во вечните часови нема многу содржини, но местото е тивко и одлично за одмор. Во близина на Торони има и прекрасни плажи.

Помеѓу останатите плажи каде може да се престојува семејно се и Никити, Атос, Јеритос, Неа Рода, Амуљани, неи Пори.

Кога станува збор за Епир и Јонското крајбрежје, ситуацијата е малку поинаква и овој дел од Грција е подобар за семејства со малку поголеми деца. Најубавиот дел на Лефкада е западниот брег, каде има многу ветер, а плажите во овој дел не се ниту песочни, ниту плитки.

Парга и околината исто така немаат плажи со екстремно долги и плитки плажи со ситен песок. Најубавата плажа на тој потег е Врахос, но нејзиниот недостаток е тоа што е релативно често ветровито.

Share
Scroll to Top