Ница на листата на светско наследство на УНЕСКО

Ница на листата на светско наследство на УНЕСКО

пред 2 месеци

Францускиот град Ница е на листата на светско наследство на УНЕСКО. Ница, со еден милион жители е опишана како зимско одморалиште на француската ривиера. Сместена меѓу планини и Средоземното Море, Ница е вториот најголем град на француското крајбрежје, зад Марсеј. Не е тајна дека тоа е една од најпривлечните туристички дестинации во Европа , а за една година ја посетуваат милиони луѓе.

Уште од 18. век Ница ја привлекувала европската аристократија, најмногу британската и руската, во потрага по пријатна клима, каде што би ги поминувале зимите.

Share

GoGoAnime: Precure Miracle Universe Movie anime episode Full online free at https://gogoanime.be gogoanime anime list

https://animebee.to watch animes

Website https://animekisa.in: Watch Maid Sama! (Dub) animekisa Episode 26 animekisatv

Watch Code Geass: Hangyaku no Lelouch - Kiseki no Birthday Episode Full

Docs google: https://docs.google.com/presentation/d/1rbnFiDlq2PXoXfpLEI5TqdfQnjUziHgQATRmL_0eCfE/edit?usp=sharing

Recipes mentaframework: http://recipes.mentaframework.org/user/profile/148020.page

Scroll to Top