Норвешката принцеза се сврши со шаман, заради него ги остави кралските должности

Норвешката принцеза се сврши со шаман, заради него ги остави кралските должности

пред 1 година

Норвешката принцеза Марта Луис се откажа од сите кралски официјални должности за да може да се сврши со самопрогласениот шаман Дурек Верет, објавија од норвешката кралска палата.

dobivaj vesti na viber

„Принцезата и Верет сакаат јасно да стават линија меѓу своите приватни активности и кралското семејство. Тоа значи дека повеќе нема да може да ги споменува членовите од кралското семејство, на социјалните мрежи во медиумски продукции или за комерцијални активности“, соопштија од палатата и додадоа дека ќе може да ја задржи само титулата принцеза.

Постарата ќерка на норвешкиот кралски пар и четвртата по ред за наследство на круната, 51-годишната принцеза, одлучи да почне со нов живот со самопрогласениот духовен водач, кој е популарен во Холивуд. Двајцата уште во јуни објавија дека се свршиле.

Принцезата, која се смета за ексцентрична, тврди дека може да комуницира со ангели и дека сака да ги научи и другите како може да го прават тоа. Верет се претставува како шаман од шестата генерација, а меѓу неговите ученици се и Антонио Бандерас и Гвинет Палтроу.

Повеќе од половината Норвежани не ги поддржуваат и сакаат Марта Луис да се откаже од титулата принцеза, како што веќе се одрече од повеќето титули вклучувајќи ја и титулата Кралско Височество.

Share
Scroll to Top