Пауло Коелјо ја подели јавноста: Настаните во Украина се злоупотребуваат за да се оправда русофобијата

Пауло Коелјо ја подели јавноста: Настаните во Украина се злоупотребуваат за да се оправда русофобијата

пред 2 години

Познатиот бразилски и светски познат писател Паоло Коељо на својот Твитер профил напиша дека настаните во Украина се злоупотребуваат за да се оправда русофобијата.

„Украинската криза е соодветно оправдување за русофобија“, напиша Коељо.

Писателот изјави дека обичните луѓе не треба да се обвинуваат за она што се случува меѓу државите.

„Бев во Лавов, Киев, Одеса, Јалта, Чернобил (Украина). Патував 10.000 километри со воз од Москва до Владивосток (Русија). Да, се случува војна: но не ги обвинувајте обичните луѓе“, напиша Паоло Коелјо.

Share
Scroll to Top