Пронајден нов вид мајмун во Мјанмар

Пронајден нов вид мајмун во Мјанмар

пред 7 месеци

Нов вид мајмун, од кој постојат само неколку стотици единки, е откриен во Мјанмар. Овој мајмун е долг меѓу 50 и 60 сантиметри, објавија истражувачите од Германскиот центар за примати и невладината организација „Фауна & флора интернејшнал“, кои дојдоа до ова уникатно откритие.  Приматите се наречени „Попа лангур“ (popa langur), по планината Попи, свето место во средишните делови на Мјанмар. Популацијата ја сочинуваат околу 200 до 250 мајмуни.

„Само што ги откривме и веќе можеме да кажеме дека Попа лангур е пред истребување“, вели еден од истражувачите, Френк Момберг.

„Фауна & флора интернејшнл“, во соработка со колеги од други здруженија, ќе спроведат дополнителни теренски испитувања и ќе се преземат мерки за спас на овој вид лангур од истребување.

Share

AnimeDao animedao one piece: Watch The Promised Neverland Season 2 Episode 5.5 Episode Full (https://animedao.nl/m/nXJK/ep-1)

AnimeFreak animes online: Redo of Healer (https://animefreak.ws/m/QR9b) Episode 12

Scroll to Top