Револуцијата носи само хаос и анерхија во земјата, смета шефот на дипломатијата во Белорусија

Револуцијата носи само хаос и анархија во земјата, смета шефот на дипломатијата во Белорусија

пред 11 месец

Револуцијата во Белорусија би можела да донесе само хаос и анархија, изјавил шефот на дипломатијата во земјата, Владмир Макеј.

„Тој хаос и анархија само ќе ја уништат државата и општеството. Ние ќе мораме тогаш сите работи да ги почнуваме да ги градима од нула“, изјавил Макеј во интервју за „Белорусија 1“.

Тој додал дека не може да се каже дека во земјата сè е идеално и прекрасно. Според него, тој се смета дека се потребни промени, но не преку револуција, улични притисоци, уцени и закани.

„Мое длабоко убедување е дека револуцијата секогаш носи смрт, крв и солзи. Ние тоа сега го гледаме. На што повикуваат револуционерите? Ајде да ги убиеме оние, ајде да ги жигосаме, да ги посрамотиме, и така натау. Добро. Ги жигосаа сите. А мислите ли вие на државата која мора да ја издржи оваа турбулентна ситуација? Мислите ли вие на народот или сметате дека револуцијата носи само добро?“, изјавил белорускиот дипломат.

За потсетување, протестите на опозицијата во Белорусија, почнаа веднаш по претседателските избори кои се одржаа на 9. август. За претседателот повторно избран е Александар Лукашенко, но опозицијата не ги призна тие резултати, сметајќи дека вистинскиот победник е Светлана Тихоновска.

Share

GoGoAnime: Hulu Xiongdi anime episode 13 online free at https://gogoanime.be a silent voice gogoanime

Website https://kissanime.mx: Watch Black Butler Special (Dub) kissanime Episode Full watch anime dub

AnimeDao Watch anime online, English anime online HD

WCOStream: Huyao Xiao Hongniang: Yue Hong anime episode 13 online free at https://wcostream.cc close enough wcostream

Sketchfab: https://sketchfab.com/animefreakws

Onmogul: https://onmogul.com/stories/anime-flix

Scroll to Top