Рецепт за брза капри торта

Рецепт за брза капри торта

пред 2 години

Потребни состојки:
За кората: 250 гр мелени бисквити, 3 лажици шеќер во прав, 1 лажица какао, 200 гр нугат крем, 30 гр путер, 5-6 лажици млеко.

dobivaj vesti na viber

Фил: 350 мл слатка павлака, 400 гр кисела павлака, 150 гр шеќер во прав, 1 ќесичка желатин, 3 лажици ладна вода.

Подготовка: Филот поделете го на три дела. Во првиот дел додадете 100 гр растопено чоколадо. Во вториот дел додадете 250 гр јагоди или малини. За глазурата загрејте 150 гр слатка павлака да зоврие и потоа растопете 150 гр чоколада во неа.

Share
Scroll to Top