Деветгодишниот Јован Кутаноски освои злато на државното меѓународно првенство во акватлон во Австрија

пред 1 година

Деветгодишниот Јован Кутаноски освои злато на 36. меѓународно првенство во акватлон „Австрија Триатлон Подерсдорф“. Се натпреваруваше во конкуренци од 34 натпреварувачи од Австрлија, Словачка, Словенија, Унгарија, Белгија и Германија. Првото место го освои во категорија помлади пионери.

„Честитки за Јован и се надеваме дека ќе продолжи да носи успеси уште долги години“, објавија од Триатлон федерацијата на Македонија.

За потсетување, Кутаноски, претходно освои прво место на Националното триатлон првенство во Дојран, и во Хрватската триатлон лига. Прво место во триатлон на меѓународно натпреварување освои и во Германија, во својата категорија.

Истиот успех го повтори на Отвореното Триатлон меѓународно и државно првенство „Триатлон 3 дисциплини Струга“ во категоријата деца 1.

Забележителни успеси постигна и на Ohrid Water Festival каде освои златни медали на 50 метри делфин, 50 метри грбно и 100 метри краул и сребрен медал на 50 метри краул. Со својата победа на „Акватлонот Охрид Трчат“ Јован стана и државен првак во акватлон, во категорија Деца 1.