Кошаркарското Ел класико не ги оправда очекувањата – Реал ја победи Барселона

пред 11 месеци

Кошаркарите на Реал Мадрид ја победија Барселона со 65:64 во петтото коло од Евролигата. Кошаркарското Ел класико, кој беше увертира за фудбалската пресметка в сабота, квалитативно не ги оправда очекувањата. Во трилер завршница победи тимот кој помалку грешеше. Ова е трето Ел класико оваа сезона и трета победа на Реал.

Несекојдневен натпревар одиграа до вечерва двете непоразени екипи. Видовме многу нервоза, загубени топки, промашени шутеви, но и пресврти.

На шест минути до крајот на полувремето Барселона водеше со 30:16, а во следните 18 минути игра постигна 11 поени. Реал го искористи тоа и и минусот од 14 поени го претвори во плус од 14 поени. Но во последните минути од средабата Реал ја испушти предноста.

Барселона со петте врзани поени на Саторански конечно израмни (59:59) на 48 секунди до крајот.

На крајот Чехот имаше можност да го однесе мечот во продолженија, но не успеа да реализира две од трите слободни фрлања.

Најефикасен кај Реал беше Габриел Дек со 20 поени, Винсант Поаре имаше 14 поени (7-8 од поле) и 7 скока, Марио Хезоња постигна 7 поени (2-8). од поле) и 10 скока, Џанан Муса 4 поени (1-5 од поле, 4.), а Факундо Кампацо имаше 6 поени (0-6 од поле, 6-9 пенали) и 7 асистенции.

Кај Барселона се истакна Вили Ернангомез со 13 поени, Алекс Абринес додаде 11 поени, а Томаш Саторански 10.

Во следното коло Реал номинално како гостин игра со Макаби, додека Барселона го пречекува Панатинаикос.