Заев на Самитот во Словенија ќе оствари заедничка средба со Макрон, Меркел и Радев

пред 3 години

Претседателот на Владата, Зоран Заев утре, заедно со вицепремиерот за европски прашања, Никола Димитров и со министерот за надворешни работи Бујар Османи, заминува за Република Словенија за да учествува на Самитот на ЕУ за Западен Балкан кој ќе се одржи во Брдо – Крањ.

На Самитот, којшто се одржува за време на словенечкото претседавање со ЕУ и кој ќе ги собере шефовите на држави и влади на земјите членки на ЕУ, лидерите на државите на Западен Балкан, како и лидерите на Европскиот совет и на Европската комисија, ќе се разговара за политиките на ЕУ за Западен Балкан во претстојниот период, вклучително и темата за проширувањето.

На овие теми премиерот Заев ќе земе учество во две панел дискусии.

Во рамките на својата агенда на Самитот во Брдо – Крањ, претседателот на Владата Зоран Заев ќе има заедничка работна средба со претседателот на Република Франција, Емануел Макрон, со канцеларката на СР Германија, Ангела Меркел и со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев.

Премиерот Заев ќе има заедничка средба и со премиерот на Словенија, Јанез Јанша, со претседателот на Бугарија, Румен Радев и еврокомесарот за соседска политика и проширување, Оливер Вархеји, како и посебна билатерална средба со потпретседателот на Европската комисија и висок претставник за надворешна политика на ЕУ, Жозеп Борел.

На маргините на Самитот премиерот Заев ќе има билатерални средби и со премиерката на Естонија, Каја Калас и премиерот на Ирска, Мајкл Мартин.

Share
Scroll to Top