Дончиќ ја „уништи“ Хрватска, Србите поразени од Летонија!

Дончиќ ја „уништи“ Хрватска, Србите поразени од Летонија!

пред 2 месеци

Словенија стигна до неверојатна 97:69 победа над Хрватска во „Стожице“, предводени од НБА мега-ѕвездата Лука Дончиќ за потврдување на место на Светското првенство во 2023 година. Шоуто на Дончиќ почна во првата четвртина, која Словенците ја добија со неверојатни 32:8, а во која НБА ѕвездата имаше 11 поени, 4 асистенции и 1 скок, по што домаќините постојано ја одржуваа предноста од 20 поени за убедлива победа.

Хрватска уште има шанси за пласман на Мундијалот, ако во недела ја победи Финска, но мора и очекува победа над Словенија над Шведска. Во тој случај Хрватска и Шведска би имале 2-3 скор, но Хрватите би имале подобар меѓусебен скор.

Србија, пак, во претпоследниот меч, загуби на гости кај Летонија со 66:59, за сега со стравување да го чекаат гостувањето на Белгија во Ниш во последното коло. „Орлите“ и во првиот меч се намачија со Летонците, стигнувајќи до 101:100.

Србите имаа 31:25 воство на полувреме, пред да доживеат вистински колапс во третата четвртина, која ја загубија со 21:7. Алекса Аврамовиќ заврши со 16 поени, Вања Маринковиќ додаде 12, додека за Летоците, Артурс Куруцс имаше 13 поени.

Share

tải sunwin sunwin tải sunwin

tải sunwin sunwin apk sunwin

sun win

sun win

tải sunwin

Scroll to Top