Започнува Европското првенство за ракометарки

Започнува Европското првенство за ракометарки

пред 10 месеци

Денес во данските градови Херминг и Колдинг започнуваа Европското првенство за ракометарки. Првенството ќе заврши на 20.декември. Турнирот требаше да се игра и во Норвешка, но оваа држава се откажа од организацијата поради пандемијата на вирусот Ковид-19.

На ЕП во Данска, кое воедно ќе биде и квалификациско за пласман на Светското првенство наредната година (Шпанија, 2. до 19.декември), ќе учествуваат 16 репрезентации, кои се поделени во четири групи.

По завршувањето на првата фаза, по три селекции од секоја група ќе продолжат понатаму и ќе бидат формирани две нови групи. Селекциите ќе ги пренесуваат бодовите освоени во првата фаза.

Двете најдобри селекции од секоја група ќе се пласираат во полу-финалето и ќе изборат пласман на Светското првенство.

Титулата во Данска ќе ја бранат репрезентативките на Франција. Во најтесниот круг на фаворити покрај Франција и Данска се уште и Норвешка, Холандија, Шпанија и Русија.

Првенството од 18 часот ќе го отворат Романија и Германија, 15 минути подоцна ќе започне дуелот дербито на денот помеѓу Русија и Шпанија. Од 20.30 часот на програмата се натпреварите Норвешка-Полска и Шведска-Чешка.

Share

Blue Blink (https://animekisa.in/m/xel9) Episode 39

Watch Venus Versus Virus Episode 12

AnimeHeaven: Ys II: Castle in the Heavens anime episode 4 online free at https://animeheaven.pro anime heaven au

Shadow Skill: Eigi Episode 26

Confengine: https://confengine.com/user/gogoanimelol

Misterpoll: https://www.misterpoll.com/users/1431680

Scroll to Top