Лука Дончиќ е прв фаворит за МВП во НБА лигата

Лука Дончиќ е прв фаворит за МВП во НБА лигата

пред 2 месеци

Неделава започнуваат подготовките за новата НБА сезона која треба да стартува на 22 декември. Светските обложувалници ги објавија коефициентите за главната награда на годината – МВП.

Според „William Hill Sports“ прв фаворит за МВП признанието за оваа година е Словенецот Лука Дончиќ, играчот на Далас Маверикс.

Веднаш зад него се Гркот Јанис Адетокумбо, па следуваат Ентони Дејвис, Леброн Џејмс, Стефон Кари и Кавај Ленард.

Дончиќ минатата сезона ги одведе Маверикси до првата рунда од плеј-офот со просек од 28.8 поеи, 9.4 скока и 8.8 асистенции по меч во регуларниот дел од сезоната.

Share

anime heaven anime bleach anime heaven anime heaven anime

hunter hunter animeflix animeflix haikyuu one punch man animeflix

anime planet jojo diamond is unbreakable anime planet jojo part 5 bakemonogatari anime planet

Scroll to Top