Мурињо: Кутар Флик, ги освои сите титули, а не е тренер на годината

Мурињо: Кутар Флик, ги освои сите титули, а не е тренер на годината

пред 2 години

Јирген Клоп, во четвртокот, ја доби ФИФА наградата за тренер на годината. Стратегот на Ливерпул, оваа престижна награда ја доби и минатата година. Германецот, по добивањето на наградата изјави дека не се смета за најдобар и дека не му е јасно како наградата не заминала во рацете на Ханс-Ситер Флик, кој со Баерн ги освои сите трофеи.

Со констатцијата на Клоп се согласува и Жозе Мурињо, кој во средата, имаша што да му каже на Клоп, во текот на дербито Ливерпул-Тотенхем, кое заврши со победа на „црвените“ од 2.1.

„Не ми е јасно како тој ја доби наградата. Баерн освои сè. Кутар Ханси Флик. Тој може да ја добие наградата само доколку измислат уште две натпреварувања и Баерн да победи и во нив. Тогаш можеби ќе ја добие наградата“, рекол Мурињо.

Share
Scroll to Top