Претседателот на Бенфика во домашен притвор

Претседателот на Бенфика во домашен притвор

пред 3 години

Португалскиот суд му одреди домашен притвор на претседателот на Бенфика, Луис Фелипе Виера, додека не плати кауција од три милиони евра.

Виера и уште тројца мажи беа уапсени, на почетокот на неделата, во акцијата „Црвен картон“, поради корупција, перење пари и даночно затајување.

Адвокатот на Виера, на новинарите им изјавил, дека неговиот клиент ги отфрла обвинувањата.

Најтрофејниот португалски клуб, Бенфика, не е под истрага.

Луис Фелипе Виера (73) од 2003 година се наоѓа на чело на клубот. Неговата функција во моментов ја обавува, прославениот фудбалер Руи Кошта, кој е потпретседател на Бенфика.

Share
Scroll to Top