УЕФА најавува револуционерни промени во Лигата на шампионите

пред 1 година

Англиските медиуми пишуваа за големите промени што ги подготвува УЕФА во Лигата на шампионите. УЕФА, планира за четири години да го смени актуелниот систем во Лигата на шампионите, со што ќе им ги расипе плановите, за формирање на Суперлига, на најбогатите европски клубови.

Според новиот формат, за четири години, во Лигата на шампионите нема да се игра фазата по групи. УЕФА, планира да формира лига во која би учествувале 36 екипи. Во таа лига Англија би имала шест клуба, а Германија, Шпанија и Италија по четири.

Англиските тимови, во новиот формат, би одиграле по десет натпревари според швајцарскиот систем. Најдобрите осум тимови, би избориле директен пласман во осмина-финалето. Клубовите пласирани од 9 до 24 место би разигрувале за место во осмина-финалето.

Медиумите во Англија пишуваат дека УЕФА би им гарантирала место во новата лига на Манчестер јунајтед, Манчестер сити, Ливерпул, Челси, Арсенал и Тотенхем. На овој начин УЕФА би обезбедила големи приходи од телевизиските права.

За новиот формат на Лигата на шампионите ќе се расправа на Конгресот на УЕФА, што ќе се одржи во април наредната година.

Share

https://44anime.net/. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

free anime online 4Anime The Rising of the Shield Hero (Dub)

watch anime dub 4Anime SK8 the Infinity

watch subbed anime Attack on Titan

Naruto (Dub) Episode 217

4Anime WONDER EGG PRIORITY Episode 7

tải go88
Scroll to Top