„Армејците“ победија во Атина, колапс на Звезда во Минхен

ЦСКА Москва стигна до 89:83 победа на гости кај Панатинаикос во седмото коло во Евролигата, конечно, сврзувајќи две победи во низа во овогодиното натпреварување.

Иако резултатот изгледа близок, „Армејците“ го контролираа мечот од почеток до крај, правејќи разлика во втората четвртина за победа во „ОАКА“. Клајбурн со 15 поени и Хилиард со 14 поени беа лидери за актуелните европски шампиони, додека за Панатинаикос, Недовиќ со 19 и Папапетру со 13 поени беа лидери.

Црвена звезда пак, изддржа само три четвртини на гостувањето кај Баерн, пред да загуби со 74:59, за слатка победа на Андреа Тринкиери, поранешниот тренер на Партизан. Звезда неколку пати имаше водство, пред во последната четвртина да постигнат само осум поени и да ја обезбедат победата. Вејлер Баб и Болдвин имаа по 15 поени за Баерн, додека за Звезда, Џони О’Брајант постигна 17 поени.