Го нема Роналдо тука е Мората – Јувентус го победи Лацио

Јувентус, со пресврт, го доби дербито против Лацио со 3:1. На Лацио им пресуди Алваро Мората кој за три минути постигна два гола.

Играчите на Лацио, подобро влегоа во натпреварот, го имаа поседот, ја контролираа играта, а откако слободниот удар на Милинковиќ-Савиќ заврши крај голот, во 14.минута Хоакин Кореа го совлада Шчешни.

По примениот гол, Андреа Пирло, ја смени формацијата и Јувентус заиграа подобро. Во финишот на првоот полувреме Рабио го израмни резултатот.

Во второто полувреме се случи во периодот од 56 до 60 минута.

Милинковиќ-Савиќ во 56.минута од тешка позиција ја погоди гредата, а во наредниот напад Мората го совлада сонародникот Реина.

Три минути подоцна Милинковиќ-Савиќ без потреба напраи фаул врз Рамзи пред својот гол. Пеналот го реализираше Мората.

Кристијано Роналдо натпреварот го започна од клупата за резерви, на теренот влезе во 65.минута.