Саутемптон со камбек победа до петтото место во Англија

Саутемптон се врати од гол негатива за да стигне до 2:1 победа на гостувањето кај Брајтон, за да се искачат на петтото место во Премиер лигата и да го продолжат одличниот старт на 2020/21.

Домаќините дојдоа во водство во 24. минута преку Паскал Грос со удар од белата точка, по една сомнителна ситуација со играње во рака во шестнаесетникот на Саутемптон, но гостите одговорија во последните секунди од првото полувреме преку Јаник Вестергард за 1:1. Трите поени Саутемптон ги осигура со гол од пенал на Дени Ингс во 81. минута од мечот.

Саутемптон се петти со 20 освоен поен, само четири зад лидерите Тотенхем и Ливерпул, но и пред Манчестер јунајтед и Манчестер сити. Брајтон се на 16. место со 10 поени.