(Видео) Напад во црква во Калифорнија, најмалку двајца убиени

пред 4 години

Две лица се убиени, а неколкумина тешко повредени во црква во калифорнискиот град Сан Хозе, кога непознат маж ги нападна присутните.

Според првите извештаи, неколку лица биле повредени, а медиумите наведуваат дека жртвите биле прободени со нож. Силни полициски сили пристигнаа на местото на нападот.

Црквата се наоѓа во близина на универзитетскиот кампус.

Полицијата најпрво објави дека осомничениот за нападот е уапсен, а подоцна ја избриша објавата на Твитер и напиша дека истрагата е во тек, пренесува АП.

Засега не е познато колку лица се повредени, но се наведува дека некои од нив се во критична состојба.

Полицијата наведува дека за време на нападот немало никаква служба во црквата, но дека на бездомниците им било дозволено да влезат во неа за да се спасат од студот.

Share
Scroll to Top