Државниот обвинител на Хаити побара за убиството на претседателот да биде обвинет премиерот

пред 4 дена

Државниот обвинител на Хаити побара од истражниот судија да го обвини премиерот Ариел Хенри за убиство на претседателот Жованел Моиз и побара да му се забрани да ја напушти земјата.

Оваа наредба е издадена истиот ден кога тој го повикал премиерот Хенри да се сретне со него и да му објасни зошто клучен осомничен за атентатот на претседателот Моиз му се јавил двапати само неколку часа по атентатот.

„ Има доволно компромитирачки елементи за да му се суди на Хенри и да се побара да се покрене обвинение“, рече обвинителот Бед-Форд Клод.

Тој додаде дека повиците биле упатени на 7 јули во 4:03 часот и 4:20 часот наутро и додаде дека доказите покажуваат дека осомничениот Џозеф Феликс Бадио во тоа време бил во близина на неговиот дом.

Бадио работеше во владината единица за борба против корупцијата, се додека не беше отпуштен под обвинение за кршење на етичките прописи.

Во документот се наведува дека повиците траеле вкупно седум минути и дека премиерот Хенри во тоа време бил во хотелот „Монтана“ во главниот град на Хаити.

Претседателот на Хаити беше убиен на 7 јуни во вооружен напад.

Share

Website https://animedao.nl: Watch Akihabara Dennou-gumi: 2011-nen no Natsuyasumi animedao Episode Full kissanime animedao

WCOStream - Watch anime online, English dub anime

GoGoAnime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Website https://4anime.biz: Watch Negima!? Natsu Special!? 4anime Episode Full god of highschool 4anime

Fr ulule: https://fr.ulule.com/animeflixnl/#/badges

Openuserjs: https://openuserjs.org/users/gogoanimelol

Scroll to Top