Зеленски: Благодарам на претседателот Бајден и на сите сојузници

пред 2 години

Украинскиот претседател Володимир Зеленски му се заблагодари на американскиот претседател Џо Бајден за помошта.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

Зеленски истакна дека САД на различни нивоа потврдиле дека Украина ќе се води од современите ракетни системи ХИМАРС.

Очекуваме добри вести за набавка на оружје од други партнери. На пример, денес имаме нов пакет одбранбена помош од Шведска. Работиме снабдувањето со современи борбени системи да го доведеме на многу повисоко ниво – рече Зеленски, пренесуваат агенциите.

Share
Scroll to Top