Зеленски предлага заеднички состанок со Путин и Бајден

пред 6 дена

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, предлaга средба со претседателот на САД, Џо Бајден и рускиот претседател Владимир Путин, со цел да се разговара за растечките тензии околу Украина.

Предлогот на Зеленски беше претставен денеска од шефот на неговиот кабинет, Андриј Јермак.

Оваа недела немаше напредок во преговорите меѓу Русија и западните земји, кои стравуваат дека Москва би можела да започне нова воена офанзива против Украина.

Предлогот на Зеленски доаѓа на денот кога веб-страницата на владата во Украина беше погодена од масовен кибернапад.

Портпаролот на украинското Министерство за надворешни работи за „Ројтерс“ изјави дека е премногу рано да се шпекулира кој би можел да стои зад нападот, но посочи дека Русија стоела зад слични напади во минатото.

„Прерано е да се извлечат заклучоци, но има долга евиденција за руски (кибер) напади врз Украина во минатото“, рече тој.

Русија претходно негираше дека стои зад кибернападот врз Украина.

На овонеделните преговори Вашингтон и неговите сојузници одлучно го отфрлија барањето на Москва за безбедносни гаранции со цел да се спречи проширувањето на НАТО, но Русија и Западот се согласија да ја остават вратата отворена за можни понатамошни разговори за контрола на оружјето и мерки за градење доверба.

Преговорите се водат во момент кога околу 100.000 руски војници со тенкови и друго тешко оружје се собрани во близина на источната граница на Украина.

Share

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

english dubbed anime Tokyo Revengers

anime online AnimeHeaven High School DxD

animeheaven AnimeHeaven Horimiya (Dub)

My Hero Academia Season 5 (Dub) Episode 17

Ranking of Kings Episode 5

Scroll to Top