Нема да има нов карантин во Италија, граѓаните не би можеле да го издржат

пред 4 месеци

Во Италија нема да има нов карантин, бидејќи економијата не би можела да го издржи тоа, а прашање е дали граѓаните би можеле да поднесат повторно да бидат затворени во своите домови, пишуваат италијанските медиуми, цитирајќи политичари и економисти.

Премиерот Џузепе Конте потврди дека нема да има нов карантин, пишува агенцијата Анса.

„Ги преземаме сите мерки за да не се случи тоа и имаме развиено одличен систем за откривање и пребарување на лица заразени со Ковид-19“, рече Конте и ги повика граѓаните да ја преземат мобилната апликација „Имуни“ на нивните телефони, која овозможува да бидат откриени контактите со заразено лице.

„Тоа е морална обврска на секој Италијанец“, рече премиерот Конте.

Share

Jujutsu Kaisen (TV) Episode 14 at website https://animefreak.ws anime freaks tv

Watch Death Note (Dub) Episode 29 at website https://funimationfree.com funimation france

Scroll to Top