Обвинет медиумски тајкун во Хонгконг

пред 6 месеци

Демократскиот активист од Хонгконг и медиумски тајкун Џими Лаи (73) е обвинет според законот за национална безбедност на градот, под сомнение за соработка со странски сили и загрозување на националната безбедност, објавија медиумите повикувајќи се на неименувани извори.

Лаи, огнен критичар на Пекинг, ќе биде највисокото лице обвинето според новиот закон наметнат во јуни. Западот и групите за човекови права го осудија законот како оружје за смирување на несогласувањата, додека властите во Хонгконг и Пекинг велат дека е од витално значење да се затворат дупките во одбраната на националната безбедност, изложени на неколку месеци насилни антивладини и антикинески протести што го потресоа градот во текот на минатата година.

На Лаи му беше одбиена кауцијата претходно овој месец, откако беше уапсен поради обвиненија за измама поврзана со закуп на зградата во која се наоѓа неговиот Епл Дејли, антивладин таблоид.

Локалните медиуми ТВБ и Кабелска телевизија соопштија дека Лаи е обвинет за две кривични дела, додека друга телевизија објави дека обвинувањата на Лаи потекнуваат од барањето санкции против Хонгконг. Лаи беше чест посетител на Вашингтон, каде што се состана со официјални лица, вклучувајќи го и државниот секретар Мајк Помпео, за да добие поддршка за демократијата во Хонгконг, поради што Пекинг го означи како „предавник“.

Share

AnimeHeaven boruto anime heaven: Watch One Piece (Dub) Episode 672 (https://animeheaven.pro/m/zDN/ep-672)

GoGoAnime gogoanime website: Jimihen!!: Jimiko wo Kaechau Jun Isei Kouyuu!! Episode 3

Scroll to Top