Турција и Русија потпишаа договор за формирање заеднички центар за Нагорно-Карабах

пред 5 месеци

Русија и Турција ги завршија разговорите околу техничките детали во врска со формирањето и одговорностите на заедничкиот центар за Нагорно-Карабах и потпишан е договор, соопшти турското Министерство за национална одбрана, пренесува ТАСС.

Министерството објави дека во тек е работата за што побрзо ставање во функција на центарот, потсетувајќи дека на 11 ноември, преку видеоконференција, е потпишан Меморандум за разбирање од страна на министрите за одбрана на Турција и Русија, Хулуси Акар и Сергеј Шојгу.

„Преку заедничкиот центар во Нагорно – Карабах, турските и руските воени делегации планираат да го следат и контролираат спроведувањето на примирјето помеѓу Азербејџан и Ерменија“, соопшти Министерството.

Односите меѓу двете поранешни советски републики се тензични од 1991 година, кога ерменската војска го окупира Нагорно-Карабах, меѓународно призната територија на Азербејџан, и седум други соседни региони.

Кога на 27 септември избија нови судири, ерменската војска покрена напади врз цивилите и азербејџанските сили и прекрши неколку договори за хуманитарен прекин на огнот. Во текот на 44-дневните судири, Азербејџан ослободи неколку градови и речиси 300 населби и села од ерменска окупација.

На 10 ноември, двете земји потпишаа договор со посредство на Русија за ставање крај на судирите и за посветување кон сеопфатно решение. Примирјето се смета за победа на Азербејџан и пораз за Ерменија, чии вооружени сили се повлекуваат, како што е наведено во договорот.

Share

GoGoAnime watch anime dub: Watch The Seven Deadly Sins: Dragon's Judgement Episode 8 (https://gogoanime.be/m/p0Gk/ep-8)

AnimeDao animedao kiss: Watch Attack on Titan Season 3 (Dub) Episode 8 (https://animedao.nl/m/0OmK/ep-8)

Scroll to Top