Османи – Јанакакис: Грција продолжува да биде активен лобист за членство на Северна Македонија во ЕУ

пред 4 месеци

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, сес ретна со грчкиот амбасадор, Димитрис Јанакакис.
Како што соопштија од МНР, на средбата, соговорниците ги разгледале сите аспекти од соработката меѓу двете држави, вклучително и можностите за интензивирање и продлабочување на билатералните односи преку конкретни форми и иницијативи.

Биле отворени темите и за најновите состојби во регионот, особено во насока на динамиката на европската и евроатлантска перспектива на земјите од Западниот Балкан како и за други теми од заемен и меѓународен интерес.

„Само преку натамошно интензивирање на меѓусебната комуникација, засилување на политичката комуникација на повеќе нивоа, како и со повеќе ангажмани и активности се надградува довербата меѓу соседите, и тоа претставува добар пример за целиот регионот“ истакна Османи.

„Двајцата соговорници го нагласија значењето на Договорот од Преспа како и воспоставената доверба кои сѐ повеќе добиваат карактеристики на долгорочно партнерство и пријателство. Преку акциониот план, потпишан меѓу двете Влади, продолжуваат да се реализираат и преземаат бројни конкретни активности и форми на соработка“, соопшти МНР.

Взаемно било истакнато дека Северна Македонија се наоѓа пред една нова значајна фаза во напредокот во интеграцијата во Европската унија, која до крајот на оваа година се очекува да биде заокружена со одржувањето на Меѓувладината конференција и формалното започнување на пристапните преговори со Унијата, при што, велат од МНР, Грција продолжува да биде наш активен лобист и поддржувач на европската перспектива.

Share

Attack on Titan Season 3 Part 2 Episode 10 at ANIMEFLIX animeflix fruits basket

Attack on Titan Final Season (Dub) Episode 1 at GoGoAnime haikyuu gogoanime

Scroll to Top