ЛЕ: Хауге пак „блесна“ за Милан, Тотенхем и Динамо Загреб завршија со победи

Милан, Тотенхем и Динамо Загреб беа меѓу клубовите кои ја комплетираа групната фаза во Лига Европа со победи и сега ја чекаат ждрепката и противниците во првата нокаут фаза.

Милан гостуваше во Прага кај Спарта како веќе квалификуван тим и со мали шанси да го освојат првото место во групата, така што тренерот Стефано Пиоли се реши за помлад тим. Сепак, повторно човек на одлука беше Јенс Петер Хауге, кој се покажува клучен за „росонерите“, откако постигна фантастичен гол во првото полувреме.

Тотенхем, пак, го освои првото место во својата група, откако со 2:0 го совлада Антверпен во Лондон благодарение на головите во второто полувреме на Карлос Винисуис и Џовани Ло Селсо, а и вториот премиерлигаш, Лестер го обезбеди првото место со 2:0 победа над АЕК, откако постигнаа два гола во две минути на стартот на мечот (12. и 14. минута) преку Џенгиз Ундер и Харви Барнс.

Динамо Загреб ја комплетираше можеби најдобрата есен во Европа, откако со 3:1 го совладаа тимот на ЦСКА Москва за да го обезбедат првото место во својата група со 4 победи и 2 ремија!