Јунајтед со нова пресврт-победа, повреда и прекин на низата на Мегваер

Манчестер јунајтед уште еднаш покажаа дека се мајстори за пресврти, победувајќи со 3:1 на гости кај Астон вила, но Оле Гунар Солскјер мора да биде загрижен, откако капитенот Хери Мегваер се повреди, прекинувајќи ја неверојатната низа од 71 меча во Премиер лигата без да биде заменет.

Бертран Траоре ги донесе Вила во водство во 24. минута со прекрасен гол, но како и многу пати оваа сезона, Јунајтед се вратија во второто полувреме. Бруно Фернандеш во 52. минута од пенал израмни на 1:1, за само четири минути подоцна Мејсон Гринвуд со убав удар да го комплетира трансферот.

Во 78. минута, Мегваер, кој зачудувачки ги имаше одиграно сите мечеви на Манчестер јунајтед во Премиер лигата од почеток до крај по неговиот трансфер од Лестер, доби повреда и не можеше да продолжи. Единсон Кавани во 87. минута постигна уште еден гол за конечни 1:3.

Јунајтед сега имаат шест поени пред Челси на третото место на табелата, но ги чека пеколен распоред – веќе во вторник играат со Лестер, а потоа во четврток го играат одложеното дерби со Ливерпул.