Меркел се огласи на „Твитер“ по нападот во Ница: Германија е со Франција

пред 11 месец

Германската канцеларка Ангела Меркел рече дека Германија застанала на страната на Франција по бруталниот напад со нож во кој загинаа три лица во близина на црква во Ница.

„Длабоко сум потресена од бруталното убиство во црква во Ница. Моите мисли се со семејствата на убиените и повредените. Германија застана на страната на Франција во овие тешки времиња”, рече Меркел, а нејзините зборови ги пренесе нејзиниот портпарол Штефен Зајберт.

Француските медиуми објавија дека најмалку три лица загинале, а неколку се повредени.

Градоначалникот на Ница, Кристијан Естроси, рече дека смета дека инцидентот е терористички напад врз базиликата Нотр Дам во градот и ги замоли жителите да ја избегнуваат областа за да им дозволат на полицијата и службите за итни случаи да ја завршат непречено својата работа.

Француската телевизија Европа 1 објави дека маж нападнал неколку лица и обезглавил една жена. Истата информација ја објави „Ројтерс“, повикувајќи се на полициски извор

Share

4Anime: Hero Mask anime episode 15 online free at https://4anime.biz persona 4 the animation free

AnimeHeaven Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Website https://animefreak.ws: Watch Combining Squadron Mechander Robo (Dub) animefreak Episode 29 watch anime dub

AnimeTV: DragonBlade: The Legend of Lang anime episode Full online free at https://animetv.cc anime tv bleach

Uid: http://uid.me/gogoanimebe

Lifeofpix: https://www.lifeofpix.com/photographers/gogoanimebe/

Scroll to Top