Зверев со нов демант за малтретирањето на Оља Шарипова

Зверев со нов демант за малтретирањето на Оља Шарипова

пред 1 година

Пред настапот на АТП финалето во Лондон, германската тениска ѕвезда Александер Зверев уште еднаш ги демантираше обвинувањата за домашно насилство од неговата поранешна девојка, Оља Шарипова.

Шарипова во интервју за магазинот „Рекет“ тврдеше дека Зверев ја удирал и вербално малтретирал и дека таа имала обид за самоубиство по инцидент на минатогодишниот Лејвер куп во Женева. Таа претходно изјавуваше дека Зверев се обидел да ја задуши со перница пред САД опен во 2019 и ја удирал нејзината глава во ѕид.

Зверев одговори преку социјалните мрежи велејќи дека обвинувањата „едноставно не се точни“, но не можеше да остане без одговор на прашањата пред настапот на турнирот за најдобрите осум тенисери во Лондон.

„Многумина ме прашуваа зошто не кажувам ништо и ја држам устата затворена. Жалам што се направија вакви обвинувања, но останувам на мојот првичен одговор, дека не се вистина и ќе продолжам да ги демантирам. Во нашата врска имавме убави и лоши работи, но начинот на кој се опишува нашата врска во јавноста не е вистинита. Јас не сум тој, и не сум воспитан така. Знам дека има влијание на тенисот, на надворешниот свет и жалам што фокусот се тргнува од тенисот“, вели Зверев.

Зверев на поранешната девојка и велел: Јас заработувам, ти си никој и ништо

Share
Scroll to Top